| Usage/Application | Lighting |
| Package | 2835 |
| Model Name/Number | 2835 SMD LED 1W 6V 150mA PINK COLOUR |
| Voltage | 6V |
| Part Number | 2835 SMD LED 1W 6V 150mA PINK |
| Power | 1W |
| Colour Available | Red, Green, Blue, Pink |
| Model Number | 2835 |
| Application | Tube Light, Panel Light |
| Voltage | 6V |

Price:
Price 0.1 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 3000 Pieces
Product Type : Everbrite SMD LED
Color : White
Application : Electronics Automation
Usage : Electronics
Price 275 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1000 Pieces
Product Type : 2835 9V 60mA SMD LED
Color : Multicolor
Application : LIGHTING
Usage : LIGHTING
Price 150 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 10000 Pieces
Product Type : 5730 SMD LED White
Color : Multicolor
Application : LIGHTING
Usage : LIGHTING
Price 0.1 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 10000 Pieces
Product Type : 2835 3v 60ma Warm White 3000k 0.2w SMD LED
Color : Multicolor
Application : LIGHTING
Usage : LIGHTING